Novinky ve WaterRisk v roce 2023
Nové funkce a úpravy v aplikaci WaterRisk.cz k datu 1. 1. 2023 - byly provedeny následující úpravy:
- Export opatření do xlsx byl umožněn každému uživateli z projektu, ke kterému má práva. Tlačítko pro export je umístěno na stránce pro generování tiskových výstupů
- Webhosting aplikace byl přesunut na server společnosti Webglobe, kde platíme za umístění aplikace na výkonnějším serveru.
Nové funkce a úpravy v aplikaci WaterRisk 2.4 k datu 1. 1. 2022 - na základě podnětů od uživatelů byla pozornost zaměřena zejména na zrychlení chodu aplikace. Také byly provedeny následující úpravy:
- Přesunuli jsme aplikaci i databázi u profesionálního provozovatele ONEbit hosting na VIP výkonný server. Tím jsme dosáhli zvýšení dostupného výpočetního výkonu hardwaru a zrychlení chodu celé aplikace.
- Umožnili jsme uživatelům náhled tiskového výstupu PDF zprávy bez nutnosti opakovaného uzamykání a odemykání projektu. Při finalizaci výsledné podoby zprávy o posouzení rizik pro KHS nyní není potřeba projekt podruhé zamykat, aby bylo možné vygenerovat náhled zprávy do PDF.
- Do části "G" zprávy jsme přidali matici rizik, která zobrazuje původní stav rizik v systému před provedením jakéhokoliv nápravného opatření. Nyní jsou ve zprávě tedy matice dvě - původní stav a současný stav rizik.
- Export všech navržených opatření do xls souboru byl doplněn o další informace - riziko před, riziko po provedení opatření a termín realizace opatření.
- V části analýza rizik jsme z tabulek odstranili informaci o časové platnosti analýz jednotlivých nežádoucích stavů. Platnost celé analýzy je nyní 5 let, tato informace byla nadbytečná.
- Přidali jsme možnost odstranit z projektu prvek tlakové pásmo.
- V menu pro generování tiskových výstupů jsme přidali možnost výběru, zda se do zprávy pro KHS mají exportovat také poznámky, které uživatelé vložili do komentářů k jednotlivým hodnoceným nežádoucím stavům.
- V sekci "Analýza rizik" jsme přidali tlačítko "Katalog nežádoucích stavů", které umožní uživatelům vygenerovat úplný seznam všech nežádoucích stavů, které jsou nyní v metodice WaterRisk zpracovány a při posouzení rizik byly brány v úvahu.
- V sekci "Vyhodnocení výsledků" jsme pod první matici rizik shora s názvem "Aktuální stav po realizaci vybraných nápravných opatření" přidali veliké tlačítko s textem "Nežádoucí stavy v silně orámované oblasti matice rizik vyžadují dle ust. Vyhlášky 252/2004 Sb. definici nápravných opatření ke snížení rizika.", po jehož stisknutí se vygeneruje úplný seznam nežádoucích stavů, pro které je ještě nezbytné, dle ustanovení vyhlášky, navrhnout nápravné opatření ke snížení rizika. Tato funkce by měla uživatelům usnadnit a zpřehlednit definici nápravných opatření.
- Vytvořili jsme nový metodický list pro hodnocení rizik poruchy systému dálkového řízení a sběru dat SCADA. V aplikaci WaterRisk je možné do každé z částí "Vodní zdroj", "Úpravna vody" a "Distribuce" vložit prvek "SCADA systém", na který je navázán nově vytvořený nežádoucí stav.
Nové funkce a úpravy v aplikaci WaterRisk 2.2 k datu 1. 1. 2021 - protože aplikace WaterRisk.cz je provozována na centrálním serveru, může být průběžně upravována a vylepšována na základě připomínek a podnětů uživatelů. V roce 2020 bylo provedeno: aplikace pro jednotné přednastavení nebezpečí pro všechny projekty v účtu; rozdělení tabulky projektů na uzamčené a rozpracované (zrychlení); nápověda pro aplikaci v horním menu; automatické přidání osoby technické podpory do každého účtu; přidán souhrnný textový komentář k provedenému posouzení rizik.
Časté dotazy
Jak se pracuje ve WaterRisku? Instaluje se do počítače vodárny nějaký software? - žádný speciální software není potřeba. Do aplikace se vstupuje prostřednictvím běžného webového prohlížeče, stejně jako například do emailové schránky - login a heslo. Doporučujeme používat Internet Explorer nebo Chrome.
GDPR - jak je v aplikaci nakládáno s osobními daty zaměstnanců vodárenské společnosti? - v databázi aplikace WaterRisk je uvedeno pouze jméno, příjmení a pracovní email každého pracovníka, který má do softwaru přístup. Email se navíc nikde v aplikaci nezobrazuje.
Jak je řešena bezpečnost dat v aplikaci? - doména WaterRisk.cz je ošetřena bezpečnostním certifikátem vysoké úrovně, který brání podvodnému podvržení stránek (phishing). Každý pracovník má svůj login a heslo, které zná jen on. Celá aplikace je provozována na serverech profesionálního providera Webglobe, který provádí pravidelnou zálohu celé databáze. V aplikaci byly záměrně omezeny některé úkony (např. vkládání dokumentů v MS Word apod.), které zvyšovaly riziko zavlečení makroviru do databáze. Aplikace WaterRisk.cz je softwarově oddělena od databáze s daty, takže při provádění aktualizací softwaru (vylepšování funcí) nedochází ke změnám v databázové struktuře.
Co je výstupem z aplikace WaterRisk.cz? - po zpracování posouzení rizik přímo v aplikaci WaterRisk.cz lze vygenerovat standardizovanou zprávu v PDF, která se přikládá jako příloha provozního řádu vodovodu. Všechny vložené informace v databázi zůstávají uloženy a v případě potřeby je možné projekt v budoucnu kdykoliv editovat, aktualizovat a znovu tisknout do PDF. PDF je uzamčeno proti dodatečným úpravám a opatřeno časovou známkou. Report, který se z WaterRisk.cz vygeneruje, tedy odpovídá skutečnému obsahu projektu, jak byl zpracován.
Ukazatel dodržení předepsaných postupů metodiky WaterRisk – „Certifikát“ Proces analýzy rizik softwarovou aplikací WaterRisk.cz je založen na metodice vyvinuté v rámci řešení výzkumného projektu Identifikace, kvantifikace a řízení rizik veřejných systémů zásobování pitnou vodou v rámci „Národního programu výzkumu II“ (odpovědný řešitel VUT v Brně, spoluřešitelé SZU a VAS a.s.). Dodržování pravidel této metodiky v softwarové aplikaci indikuje ukazatel dodržení předepsaných postupů (tzv. certifikát), který se vyhodnocuje průběžně v několika krocích analýzy. Při dodržení předepsaných metodických pravidel softwarová aplikace WaterRisk.cz udělí výsledkům posouzení rizik tzv. „Certifikát“. Pokud hodnotící osoba během analýzy rizik posuzovaného vodovodního systému zvolí odlišný postup hodnocení, např. při bodovém hodnocení rizikových faktorů nežádoucích stavů, jiných kategorií následků, apod., pak se tento „Certifikát“ pro celou analýzu odebere. Jde o informaci, že nebyly striktně dodrženy postupy a pravidla definovaná metodikou WaterRisk. Odebrání certifikátu nemusí znamenat závadu, pouze informuje o nedodržení nastavených pravidel metodiky v některém z kroků analýzy rizik. Nedodržení nastavených pravidel metodikou totiž může vést až k jinému ohodnocení míry rizika. Certifikát tedy uživatele výstupů a výsledného protokolu informuje, zda bylo při analýze rizik postupováno striktně podle metodiky WaterRisk nebo si ji uživatel upravil dle vlastního uvážení. Uživatel, případně další subjekt, který může s výsledky analýzy dále pracovat, se na základě této informace může rozhodnout o dalším postupu. Dodržení pravidel metodiky lze pochopitelně provést i zpětně, analýzu editovat s jejich respektováním, a certifikát pro celou analýzu zpětně získat.
Hodnocení jednoduchých a komplexních systémů metodikou WaterRisk V současné době je v aplikaci WaterRisk.cz dostupná pouze metodika pro hodnocení komplexních vodovodních systémů. Jednoduchá, resp. zjednodušená metodika posouzení rizik měla být podle původního záměru autorů aplikace určena pro velmi malé vodovody bez úpravny vody. S ohledem na skutečnost, že tyto vodovody lze hodnotit metodikou pro komplexní systémy, nepřinášel souběžný vývoj a udržování metodiky pro jednoduché systémy efekt, proto bylo od jejího vývoje postupně upuštěno.
Napojení na GIS - export a import dat - veškeré informace, které jsou do WaterRisku postupně vloženy v rámci řešení projektu mohou být na závěr exportovány do PDF dokumentu formou standardizované zprávy. Opatření, která byla navržena pro snížení rizik jednotlivých nežádoucích stavů, mohou být z aplikace exportována do xlsx souboru, kde s nimi lze velmi efektivně pracovat, třídit a editovat např. v návaznosti na tvorbu plánu financování obnovy. Strojový import dat do WaterRisk není efektivní cestou. Struktura informací, které jsou pro hodnocení rizik potřeba, je totiž tak heterogenní, že není reálně možné připravit jednotný protokol pro import. WaterRisk je systémem pro podporu rozhodování. Nepracuje se zde s velikým množstvím dat, která by bylo potřeba ručně vkládat a zpracovávat. Podstatnou část práce ve WaterRisk.cz představuje diskuze nad otázkami, které je potřeba zodpovědět, úvahy v týmu a hledání informací.